STONE MARQUINA vinyl flooring from Materia SPC, Spain
from 35.28 € / 69.00 lv. /m2
from 35.28 € / 69.00 lv. /m2
SPC Stone Marquina is a vinyl floor covering with a high mineral load. Hard vinyl floor SPC material with stone look. No joints and very easy to fit. Add 1mm EVA heat and sound insulation blanket. Suitable for floors measuring 30,5 x 61 cm with 0,5 mm wear layer and click type i4F and 46 x 92 cm with 0,5 mm wear layer and click type V5G. Suitable for coating 30,5 x 61 cm with 0,3 mm wear layer and Vilox click type and 46 x 92 cm with 0,1 mm wear layer and T&G click type.
It is characterized by a high resistance to scratches and stains, while at the same time it is easy and quick to install, maintain and clean, because the interior of the surface does not absorb water and dirt and is easy to clean.
It is suitable for homes, hotels, business premises, ships.
30 years warranty!
| Size | 30.5 x 61 cm 46 x 92 cm |
|---|---|
| Color | Brown-beige |
| Completion | Standard relief |
| Use a layer | 0,3 mm, 0,5 mm, 0,1 mm |
| Base | 1mm EVA pad |
| Micro chamfer | Painted |
All products in the series Stone you can look at the series catalog or contact our consultant.
| Producer | |
|---|---|
| Thickness in mm | 5 mm |
| View | Vinyl flooring |
| Effect | Stone |
| Choose a color | Anthracite |
| Dimensions in cm | 30.5×61, 46×92 |
| Quality | I quality |