Vinyl flooring SAPIN WHITE by Materia SPC, Spain
from 34.87 € / 68.20 lv. /m2
from 34.87 € / 68.20 lv. /m2
Sapin White from Materia SPC is vinyl flooring with high-quality mineral filler and great resistance. SPC hard vinyl flooring with a hyper-realistic wood look with relief and synchronized graphics. No joints and very easy to fit. Add 1mm EVA heat and sound insulation layer and 0,5mm protective layer.
It is characterized by a high resistance to scratches and stains, while at the same time it is easy and quick to install, maintain and clean, because the interior of the surface does not absorb water and dirt and is easy to clean.
It is suitable for homes, hotels, business premises, ships.
30 years warranty!
| Size | 22.8 x 154 cm 18.2 x 122 cm |
|---|---|
| Color | White |
| Completion | Deep relief |
| Use a layer | 0,5 mm |
| Base | 1mm EVA pad |
| Micro chamfer | Painted |
All products in the series Sapin you can look at the series catalog or contact our consultant.
| Producer | |
|---|---|
| Thickness in mm | 5 mm |
| View | Vinyl flooring |
| Choose a color | White, Cream |
| Dimensions in cm | 18.2x122, 22.8x154 |
| Number per pack | 18,2×122 – 10 pcs. / 2.22 m2 /, 22,8×154 – 6 pcs. / 2.11 m2 / |
| Quality | I quality |