Technical stone on quartz base CASTELLO 307x141x2 cm, LIVING series by Quarella, Italy
182.53 € / 357.00 lv. /m2
Castle from Quarella is a technical stone with a beige background and subtle flecks in darker tones and consistent coloring throughout, bringing a sense of timeless beauty, earthy warmth and pure elegance to any space in which it is displayed. This quartz product provides superior strength compared to natural stone types such as marble or limestone and is easy to clean and maintain.
Castle it also requires very little maintenance in daily use, requiring a small amount of warm water and a high standard cleaning solution. Thanks to its resistance to scratches and acids, it is widely used for kitchen worktops and countertops, and many other customized solutions are possible, such as window sills, skirting boards, stair treads, table tops.
Plate size: 307x141x2 cm. The listed price is for 1 m² and does not include the fiber!
| Producer | Quarella |
| Type | Quartz-based technical stone |
| Повърност | Polished |
| Size | 307×141 cm |
| Thickness | 20 mm |
Appendix:
Indoors – Countertops for kitchens; Backsplash for kitchens; Dining tables; Coffee tables; Linings; Shower niches; Niche and window frames; Shelves; Custom size tiles; Window sills and caps; Stair treads; Cornices; Thresholds; Details on individual assignment.
We offer the following types of treatments:
| Producer | |
|---|---|
| View | Quartz-based technical stone |
| Серия | Living |
| Effect | Quartz |
| Select coverage | Polished |
| Choose a color | Beige |
| Kit | A rectangle |
| application | Wall & Floor, Kitchen, Bathroom, Indoor, Kitchen & Bathroom Countertops, Stairs |
| Dimensions in cm | By individual request, 307×141 |
| Thickness in mm | 20 mm |
| Quality | I quality |